GENÇ ETKİNLİK 6 ŞARTNAME:

Posted on

UNESCO AIAP/Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) tarafından 15 Nisan- 8 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan “Genç Etkinlik 6” için başvurular başladı.

Gençleri sanat ortamına kazandırma amacıyla yola çıkılan etkinlik bu sene Beşiktaş Belediyesi Mustafa Kemal Çağdaş Sanat Merkezi’nde (MKM) gerçekleştirilecek. Tüm plastik sanat disiplinlerinin katılabileceği Genç Etkinlik 6’nın seçici kurulu UPSD Başkanı Bedri Baykam, Yönetim Kurulu Üyeleri Bahri Genç, Tijen Şikar, Turan Büyükkahraman, Ekin Onat von Merhart, Murat Havan, Nebahat Karyağdı ve sanat tarihçisi-sanatçı Tomur Atagök, eleştirmen Evrim Altuğ, küratör Marcus Graf ve küratör Denizhan Özer olacaktır.

ŞARTNAME:

I. Adaylar, Genç Etkinlik 6’ya resim, heykel, fotoğraf, seramik, dijital sanat, video-art gibi çağdaş sanatın her alanında üretilmiş olan en fazla 3 yapıtla katılabilir. Sergiye katılmaya hak kazanan her sanatçıdan seçilen bir veya daha fazla yapıt sergiye dâhil edilecektir. Yapıtlar daha önce sergilenmemiş ve yarışmalara katılmamış olmalıdır.
Kullanılan malzeme veya teknikler için sınırlama yoktur, eleme aşamasında değerlendirme dosya üzerinden yapılacaktır. Ancak yapıtın, büyük olsa da sergilenme aşamasında kapalı bir mekânda yerleştirilebilecek ya da kapalı mekâna uygun olarak düzenlenebilecek boyutlarda olması gerekmektedir.
Sanatçı, hiç bir şekilde yapıtı veya yapıtlarının sergilenme biçimine müdahale edemez. Ama sergilenme biçiminde spesifik bir önerisi varsa (örnek: “yapıtın köşeye konulması ” veya “tavana asılması” gibi ve benzeri) bunu yapıt tesliminde yazılı olarak iletir.

Genç Etkinlik 6’ya 15 Nisan 2014 itibariyle 36 yaşını doldurmamış adaylar katılabilir.

Teslim edilecek dosyada adayın,
a. word dosyasında kayıtlı sanatsal ve mesleki deneyimlerini de içeren fotoğraflı özgeçmişi
b. adresi, telefon, e-postası
c. 100 kelimeyi aşmayacak şekilde hazırlanmış biyografi
d. 30 kelime civarında sanat anlayışınızı belirttiğiniz yazı
e. Genç Etkinlik 6’ya sunulacak işlerin görselleri 300 dpi formatında, kısa kenarı 2000 piksel çözünürlükte ve CD’de kayıtlı
f. Eserlerin tam künyesi (yapıt ismi, teknik, boyut, sene)

Mail yoluyla başvurmak isteyenler, upsd.gencetkinlik6@gmail.com adresine, konu bölümüne “Genç Etkinlik 6 başvurusu” yazarak dosyalarını ve görsellerini gönderebilirler.

Tüm başvurular (Elden, posta veya e-mail yoluyla) 22 Mart 2014 Cumartesi günü saat 17.00’a kadar Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin Maçka Demokrasi Parkı Sanatçı İşlikleri Şişli / İstanbul adresine teslim edilmelidir. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır.

Serginin tanıtımından UPSD ve Beşiktaş Belediyesi sorumludur ama bunun haricinde her sanatçı veya üniversitesi veya galerisi, UPSD’nin basın bildirisini kullanarak tanıtıma katkı yapabilir.

II. Seçici Kurul, 24 Mart 2014 tarihinde mekân ve diğer kısıtlamaları göz önünde bulundurarak seçimlerini yaptıktan sonra, eserleri sergilenecek genç sanatçılara e-mail yoluyla duyuruları yapılacaktır. Ayrıca sonuçlar web sitemizde (www.upsd.org.tr) yayınlanacaktır. Kabul görülen sanatçılardan eser teslimi sırasında 25 TL katılım bedeli alınacaktır. (Katılım bedeli ödemelerinizi İş Bankası İstanbul Kabataş Şubesi 1024 – 0152862 IBAN: TR56 0006 4000 0011 0240 1528 62 Plastik Sanatlar Derneği hesabına veya PTT 1603072 Numaralı posta çeki hesabına yapabilirsiniz.)

III. Video Art, dijital sanat eserleri tek ekranda sergilenebilecek şekilde ve looplu olarak, CD’ye kayıtlı şekilde teslim edilmelidir.

IV. Eseri seçici kurul tarafından onaylanan sanatçılar yapıtlarını en geç 12 Nisan 2014 günü, 13.00-17.00 saatleri arasında UPSD Binası’na ulaştırmalıdır (Dernek, Perşembe ve Pazar günleri kapalıdır). Bu tarihten sonra yapılacak teslimatlar kabul edilmeyecektir ve bu kişinin yerine yedek listedeki sanatçılardan eser alınacaktır. Teslimatı kargo yoluyla yapılacak eserler katkı payları ödendiğinde sergilenecektir.

9 Mayıs 2014 sergi bitiminde, saat 17.00’ye kadar:

( ) Eserimi MKM’den aynı gün, 9 Mayıs 2014 tarihinde teslim almayı kabul ediyorum.
( ) Eserimin ödemeli kargo ile adresime gönderilmesini istiyorum.
( ) Eserimi UPSD’ye bağışlıyorum.
( ) Yukarıda anılan seçeneklerden birini tercih etmediğimde UPSD’nin hiçbir sorumluluğu kalmadığını kabul ediyorum.

Kargo ve tüm nakliye ücretleri sanatçıya aittir.

V.Yapıtların sergilenmesi ve taşınması sırasında gereken özen gösterilecekse de yapıtların görebileceği hasarlardan Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği veya Beşiktaş Belediyesi hiç bir şekilde sorumlu değildir. Arzu edenler, eserlerinin değer bedeli üzerinden istedikleri özel sigorta şirketine sigorta ettirebilirler. Bunu yaptıkları zaman derneğe sigorta şirketinin adını ve yapıtla ilgili kontratın kopyasını ulaştırmaları rica olunur.

VI. Genç Etkinlik 6’ya UPSD Yönetim Kurulu Üyeleri, Yedek Yönetim Kurulu Üyeleri ve 1. dereceden yakın akrabaları katılamaz.

Saygılarımızla,

Unesco AIAP
Türkiye Ulusal Komitesi
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu adına
Bedri Baykam
Başkan

Yönetim Kurulu
Bahri Genç
Tijen Şikar
Nebahat Karyağdı
Ekin Onat Von Merhart
Turan Büyükkahraman
Murat Havan

Bir cevap yazın