UPSD’DEN GEZİ DİRENİŞİ HAKKINDA BİLDİRİ

Posted on

UPSD’ DEN BİLDİRİ:

TÜRKİYE’Yİ “KÜLTÜR BAKANLIĞI’NIN SANATÇILARI FİŞLEDİĞİ BİR ÜLKE”

HALİNE GETİRMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR!

 

Gezi Parkı çerçevesinde yaşanan olaylar neticesinde, ülkemizdeki demokrasi, insan hakları, düşünceyi ifade özgürlüğü ve iç barış şartları kaçınılmaz ve acı şekilde gündeme gelmiştir.
Hükümetin, en masum şekilde kentin göbeğinde yeşil alana ve parklarına sahip çıkmaya çalışan insanlara gösterdiği tahammülsüzlük, gerginliğin oluşmasına ve çok farklı boyutlara tırmanmasına neden olmuştur.
Yaşanan olaylarda dört vatandaşımızın ölmesi, onlarca vatandaşımızın gözünü kaybetmesi, yedi binin üzerinde insanımızın yaralanması, son derece üzücü gelişmelerdir.
Hükümetin yaşam tarzlarına müdahalesi ve toplumu “kendisinden olan-olmayan” diye ayırır hale getirmesi, ülkenin huzurunu olağan siyasi akışın çok ötesinde etkilemiş, her yaş ve her halk kesiminden insana tepki vermeye itmiştir.
Tüm yaşananların ardından herkese düşen, bunlardan bir ders çıkartıp, ülkemizde AB istedi diye veya göstermelik olarak değil, halkımızın hak ettiği normlar bunu gerektirdiğinden gerçekten evrensel standartlarda bir demokrasiyi bir an önce kalıcı şekilde kurmaktır.
Tüm dünyanın gözünün ülkemiz üzerinde olduğu şu günlerde -kara mizah gibi- Kültür Bakanlığı’nın “sanatçıları fişleme” konusunda görev üstlendiği haberleri, herhalde olsa olsa Türkiye’yi uluslararası ortamda yıpratacak ve hatta alay konusu haline getirecek akıl almaz derecede “tersten yaratıcı” ve utanılası bir girişimdir.
Umarız hiç kimse ülkeyi bu şekilde yurtdışında ve yurt içinde rencide edici ve huzur kaçırıcı geri dönülmez hatalar yapmaz.
Yıllardır bu ülkede demokratik, özgür laik, barışçı bir hukuk devletini ödünsüz şekilde koruyan UPSD olarak, bu düşüncelerimizi basın, kamuoyu ve halkımızla paylaşmayı görev biliriz.

 

Bedri Baykam

Unesco/AIAP Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği

Başkan

 

Yönetim Kurulu

 

Bahri Genç

TijenŞikar

Turan Büyükkahraman

Murat Havan

Ekin Onat von Merhart

Nebahat Karyağdı

Bir cevap yazın