Taksim Gezi Parkı

Posted on

Değerli Üyemiz,

Bildiğiniz gibi, Gezi Parkı’nda olağanüstü günler yaşanmakta, Türkiye’de yıllardır verdiğimiz Demokrasi savaşı bambaşka boyutlara ulaşmaktadır. UPSD olarak yıllardır gerek laiklik, gerek ifade özgürlüğü, gerek Cumhuriyet’in değerleri konusunda son derece duyarlı olduk. Türkiye’nin kalbi olan Taksim’e yıllardır yapılmak istenen müdahalelere karşı da bildiğiniz gibi Derneğimiz olarak daima ilk ve en önde tepki verdik. UPSD, Taksim için, Taksim Dayanışması’nın içinde yer aldı ve ayrıca Sanatçılar Girişimi içinde yer alan UPSD Başkanı Bedri Baykam, eski Başkanı Mehmet Güleryüz, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve birçok sanatçımız, sayısız faaliyete katılarak tepkilerini dile getirdiler, sanat kurumları ile beraber ortak hareket ederek sorumluluklarını üstlendiler. Bu süreçte, yalnız Taksim konusunda, Bedri Baykam üç konuşma yaparak toplumumuzu meydan henüz şantiyeye çevrilmeden uyardı ve birçok kez Taksim Dayanışması’nın diğer Sivil Toplum Örgütleri’ni işe toplamasına öncülük etti.

Gezi Parkı’nda son 10 günde yaşanan ve artık dünyaya mal olan olaylar, bizlere hem toplumun suskun olduğu tüm bu karanlık yıllarda ne kadar doğru yolda olduğumuzu hem de Türk Gençliği’nin sanılanın aksine demokratik tepki reflekslerine sahip olduğunu gösterdi.

En barışçı şekilde demokratik haklarını, parkını, yeşilini, özgürlüğünü, yaşam tarzını, en doğal haklarını korumak dışında hiç bir talebi olmayan bu güler yüzlü kitlenin içinde, bildiğiniz gibi her kuşaktan, her meslekten, her sosyo-profesyonel kategoriden insan var. Dayanışma içinde, onlarla beraber barışçı, kardeşliğe inanan, demokrat, ama değerlerinden ödün vermeyen bir kitle olarak sesimizi yurdun her yerinde yükseltmeye devam edeceğiz. Ta ki birileri halkını tehdit etmekten, onu aşağılamaya çalışmaktan, ona hakaret etmekten ve hukuk dışı davranışlardan vazgeçinceye kadar! Atatürk Devrimleri’ni, laikliği, kadın-erkek eşitliğini, özgür ifade haklarımızı elimizden sinsi taktiklerle almaya kimsenin gücü yetmeyecek. Yeter ki birbirimize ve kendimize güvenelim, halkımızla bütünleşip dik duralım.

“Gezi Parkı” krizi gündeme gelir gelmez, UPSD İngilizce-Türkçe olarak bir bildiri yayınlamıştı. Bu sabah da sizlerle bu hafta Paris’te yapılan IAA/UNESCO Dünya Sanat Birlikleri Yönetim Kurulu’nda alınan kararı paylaştık.

Sizden ricamız, bu kararın Türkçesi’ni ve İngilizcesi’ni her yere yaymanız ve tüm Dünya ile paylaşmanız: arkadaşlarınız, facebook, twitter, basın, yerel basın ve ulaşabildiğiniz her yer.

Değerli arkadaşlar, aranızdan Gezi Parkı eylemine katılanların bildiği gibi, Park en güzel şekilde her şeylerini birbirleriyle paylaşan, beraber dans eden, beraber gece nöbet tutan, gaz maskesi paylaşan, birbirinin yarasını saran her yaş ve her kesim insandan oluşuyor. Bu alan bir STK gövde gösterisi yeri olmadığı için, kurumlar bayraklarıyla pek toplu gidip bir etkinlik gösterisi yapmıyorlar. Bu nedenlerle sizden ricamız, hepimizin başından beri yaptığı gibi, elimizden geldiği kadar Gezi Parkı’na gidip, o güzel insanlarla beraber dostluk içinde doğal direniş hakkımızı kullanmamız. Bunu ne kadar yayabilirsek, ne kadar uygulayabilirsek, haklı isteklerimize sahip çıkma ve geleceğimizi aydınlatma şansımız artacak.

En kısa zamanda, bu sorunun istediğimiz sonuçlara ulaşarak sonuçlanması dileğiyle,

Sevgi ve saygılarımızla,

Bedri Baykam

Unesco AIAP Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği

Başkan

 

Yönetim Kurulu

Bahri Genç

Tijen Şikar

Turan Büyükkahraman

Murat Havan

Ekin Onat von Merhart

Nebahat Karyağdı

Bir cevap yazın