ADNAN TURANİ’NİN VEFATI

Posted on

Sayı; 2016/73

Değerli Üyemiz,

Maalesef yine büyük bir kayıp verdik: Türk sanatının ve Türk aydınlanmasının değerli ismi Adnan Turani’nin vefatını öğrenmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Türk Soyut sanatının en önemli öncülerinden biri olan Turani, Modern ve Çağdaş sanat tarihimizde ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

İstanbul’da 1925 yılında doğan Adnan Turani, İstanbul İlköğretmen Okulunu bitirdikten sonra 1948 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünden mezun oldu. Kazandığı bir devlet bursuyla Almanya’ya giden Turani, Münih, Stuttgart ve Hamburg güzel sanatlar akademilerinde çalışma olanağı buldu. Lisans ve uzmanlık öğrenimini tamamlayan Turani, 1972’ye kadar Gazi Eğitim Enstitüsünde görev yaptı. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde 1973’te doktora, 1978 yılında da doçent unvanlarını alan Turani, öğretim üyesi olarak 1986 yılına kadar görev yaptığı Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünde ve Güzel Sanatlar Fakültesinde Avrupa Sanatı ve uygulamalı atölye dersleri verdi.

Turani, Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde 1986 yılında profesör oldu ve 1990 yılına kadar Bölüm Başkanlığı görevini sürdürdü.

Son yıllara kadar çalışmalarını Ankara’daki atölyesinde sürdüren sanatçının, “Adnan Turani: Yaşam Serüveni, Sanat Üzerine Düşünceleri ve Resimsel Birikimi” adlı kitabı, otobiyografisini ve sanat yaşamını içeriyor.

 

Adnan Turani  19 Aralık pazartesi günü saat 13.00’te Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi önünde düzenlenecek anma töreni sonrasında  Ankara Kocatepe Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedilecektir.

Ailesine sabır, kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Türk Sanat ortamının başı sağ olsun..

Saygılarımızla,

Bedri Baykam
UNESCO Resmi Partneri IAA

Dünya Başkanı
UPSD Başkanı

 

Yönetim Kurulu

Bahri Genç

Tijen Şikar

Ceylan Mutlu

Aslı Özok

Fazilet Kendirci

Murat Havan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir