UNESCO RESMİ PARTNERİ IAA/AIAP DÜNYA YÖNETİM KURULU BEDRİ BAYKAM’IN BAŞKANLIĞINDA 8-9 Mart 2016 tarihinde İSTANBUL’DA TOPLANDI

Posted on

 

UNESCO RESMİ PARTNERİ IAA/AIAP DÜNYA YÖNETİM KURULU

BEDRİ BAYKAM’IN BAŞKANLIĞINDA 8-9 Mart 2016 tarihinde İSTANBUL’DA TOPLANDI

 

  1. Başkan Anne Pourny (Fransa), Sayman Marta M. Perez (Porto Riko), Afrika Koordinatörü Franklyn Glover (Gana), Latin Amerika Koordinatörü  Dolores Ortis (Meksika), Avrupa Koordinatörü Pavol Kral adına Andrea Kozarova (Slovakya), Asya Pasifik Koordinatörü Cho Kang-Hoon (Kore) 2 gün süren buluşmada gündeme gelen maddeleri sırayla ele alırken, Kore Ulusal Komitesi Başkan Yardımcısı Jung Jun, Dünya Başkanı Özel Kalemi Öykü Eras, Türkiye Ulusal Komitesi UPSD Genel Sekreteri Tijen Şikar da toplantıya gözlemci olarak katıldılar.

UNESCO Resmi Partneri IAA/AIAP Dünya Başkanı Bedri Baykam’ın 8 Mart Dünya Kadınlar günüyle ilgili kutlama mesajıyla açtığı toplantıda her sanatçı ve düşünce insanının özgürlüğü ve tüm insan haklarına saygı gösterilen, barışçı bir dünyada yaşamak için gerekeni sanat yoluyla yapmanın Dünya Sanat Birlikleri’nin değişmez hedefi olacağı ifade edildi. Kore’nin önerdiği sanat ve ekolojiyi bir araya getiren proje Yönetim Kurulu’ndan destek alırken, Makedonya ve Madagaskar Ulusal Komitelerinin katılım talepleri kabul edildi.

2011 yılında Guadalajara/Meksika’da yapılan IAA Dünya Genel Kurulu’nda Türkiye Komitesi’nin yaptığı öneriyle kabul edilen 15 Nisan Dünya Sanat Günü bu sene 5. kez tüm dünyada kutlanacak. Dünya Sanat Günü ile ilgili bölge koordinatörlerinin ve temsilcilerin yaptığı etkinlik planları ve genel kutlama alanları da ele alınan konular arasındaydı. Ayrıca yapılan baskılar sonucu Suudi Arabistan’da hakkında verilen ölüm kararı kaldırılan Filistinli sanatçı Ashraf Fayadh örneğinde olduğu gibi, sanatçıların demokrasi, ifade özgürlüğü, insan hakları, sansürle mücadele gibi konularda somut uluslararası dayanışmalarını, basın ve sosyal medya dahil olmak üzere bir çok cephede beraber sürdürmelerinin gerekliliği vurgulandı.

 

Uluslararsı Plastik Sanatlar Derneği

IAA Türkiye Ulusal Komitesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir