15 NİSAN 2016 DÜNYA SANAT GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA KAZAN KAYNIYOR GENÇ SANATÇILAR SERGİSİ

Posted on

15 NİSAN 2016  DÜNYA SANAT GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA

 

KAZAN KAYNIYOR GENÇ SANATÇILAR SERGİSİ

 

UNESCO Resmi Partneri  AIAP Türkiye Ulusal Komitesi Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) tarafından 15 Nisan Dünya Sanat Günü Etkinlikleri kapsamında :15 Nisan- 20 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan “KAZAN KAYNIYOR”  Genç Sanatçılar Sergisi için başvurular başladı.

Gençleri sanat ortamına kazandırma amacıyla yola çıkılan etkinlik bu sene UPSD Maçka Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek. Tüm plastik sanat disiplinlerinin katılabileceği KAZAN KAYNIYOR Gençler Sergisi seçici kurulu UPSD Başkanı Bedri Baykam, Yönetim Kurulu Üyeleri Bahri Genç, Tijen Şikar, Murat Havan, Aslı Özok, Fazilet Kendirci, Ceylan Mutlu ve Sanat Tarihci Osman Erden, Sanat Yazarı Ali Şimşek, Eleştirmen  Kaya Özsezgin  olacaktır.

ŞARTNAME:

  1. Adaylar,  resim, heykel, fotoğraf, seramik, dijital sanat, video-art gibi çağdaş sanatın her alanında üretilmiş olan en fazla 3 yapıtla katılabilir. Sergiye katılmaya hak kazanan her sanatçıdan seçilen bir veya daha fazla yapıt sergiye dâhil edilecektir. Yapıtlar daha önce sergilenmemiş ve yarışmalara katılmamış olmalıdır. Kullanılan malzeme veya teknikler için sınırlama yoktur, eleme aşamasında değerlendirme dosya üzerinden yapılacaktır. Ancak yapıtın, büyük olsa da sergilenme aşamasında kapalı bir mekânda UPSD Sanat Galerisinde yerleştirilebilecek ya da bu mekâna uygun olarak düzenlenebilecek boyutlarda olması gerekmektedir. Sanatçı, hiç bir şekilde yapıtı veya yapıtlarının sergilenme biçimine müdahale edemez. Ama sergilenme biçiminde spesifik bir önerisi varsa (örnek: “yapıtın köşeye konulması ” veya “tavana asılması” gibi ve benzeri) bunu yapıt tesliminde yazılı olarak iletir.
  2. KAZAN KAYNIYOR’ a 15 Nisan 2016 itibariyle 36 yaşını doldurmamış adaylar katılabilir.

Teslim edilecek dosyada adayın,

  1. word dosyasında kayıtlı sanatsal ve mesleki deneyimlerini de içeren fotoğraflı özgeçmişi
  2. adresi, telefon, e-postası
  3. 100 kelimeyi aşmayacak şekilde hazırlanmış biyografi
  4. 30 kelime civarında sanat anlayışınızı belirttiğiniz yazı
  5. Sunulacak işlerin görselleri 300 dpi formatında, kısa kenarı 2000 piksel çözünürlükte ve CD’de kayıtlı
  6. Eserlerin tam künyesi (yapıt ismi, teknik, boyut, sene)

 

Mail yoluyla başvurmak isteyenler,   upsd.kazankayniyor@gmail.com  adresine, konu bölümüne “kazan kaynıyor başvurusu” yazarak dosyalarını ve görsellerini gönderebilirler.

Tüm başvurular (Elden, posta veya e-mail yoluyla) 28 Mart 2016 Pazartesi günü saat 17.00’a kadar Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin Maçka Demokrasi Parkı Sanatçı İşlikleri Şişli / İstanbul adresine teslim edilmelidir. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır.
I Serginin tanıtımından UPSD  sorumludur ama bunun haricinde her sanatçı veya üniversitesi veya galerisi, UPSD’nin basın bildirisini kullanarak tanıtıma katkı yapabilir. II. Seçici Kurul  31 Mart 2016 tarihinde mekân ve diğer kısıtlamaları göz önünde bulundurarak seçimlerini yaptıktan sonra, eserleri sergilenecek genç sanatçılara e-mail yoluyla duyuruları yapılacaktır. Ayrıca sonuçlar web sitemizde (www.upsd.org.tr) yayınlanacaktır. Kabul görülen sanatçılardan eser teslimi sırasında 25 TL katılım bedeli alınacaktır. (Katılım bedeli ödemelerinizi İş Bankası İstanbul Kabataş Şubesi 1024 – 0152862 IBAN: TR56 0006 4000 0011 0240 1528 62 Plastik Sanatlar Derneği hesabına veya PTT 1603072 Numaralı posta çeki hesabına yapabilirsiniz.) III. Video Art, dijital sanat eserleri tek ekranda sergilenebilecek şekilde ve looplu olarak, CD’ye kayıtlı şekilde teslim edilmelidir. IV. Eseri seçici kurul tarafından onaylanan sanatçılar yapıtlarını en geç 10 Nisan 2016 günü, 13.00-17.00 saatleri  arasında UPSD Binası’na ulaştırmalıdır (UPSD Cumartesi  ve Pazar günleri kapalıdır). Bu tarihten sonra yapılacak teslimatlar kabul edilmeyecektir ve bu kişinin yerine yedek listedeki sanatçılardan eser alınacaktır. Teslimatı kargo yoluyla yapılacak eserler katkı payları ödendiğinde sergilenecektir.

 

20 Mayıs 2016 sergi bitiminde, saat 17.00’ye kadar:

( ) Eserimi UPSD’den aynı gün, 20 Mayıs 2016 tarihinde teslim almayı kabul ediyorum. ( ) Eserimin ödemeli kargo ile adresime gönderilmesini istiyorum. ( ) Yukarıda anılan seçeneklerden birini tercih etmediğimde UPSD’nin hiçbir sorumluluğu kalmadığını kabul ediyorum.

Kargo ve tüm nakliye ücretleri sanatçıya aittir.

V.Yapıtların sergilenmesi ve taşınması sırasında gereken özen gösterilecekse de yapıtların görebileceği  hasarlardan Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği hiç bir şekilde sorumlu değildir.  Arzu edenler, eserlerinin değer bedeli üzerinden istedikleri özel sigorta şirketine sigorta ettirebilirler. Bunu yaptıkları zaman derneğe sigorta şirketinin adını ve yapıtla ilgili kontratın kopyasını ulaştırmaları rica olunur.

KAZAN KAYNIYOR Genç Sanatçılar Sergisi’ne  UPSD Yönetim Kurulu Üyeleri, Yedek Yönetim Kurulu Üyeleri ve 1. dereceden yakın akrabaları katılamaz. Saygılarımızla,

Bedri Baykam

Unesco Resmi Partneri IAA/AIAP

Dünya Başkanı

Türkiye Ulusal Komitesi Uluslararası

Plastik Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu

Bahri Genç

Tijen Şikar

Aslı Özok

Ceylan Mutlu

Murat Havan

Fazilet Kendirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir