ASHRAF FAYADH İDAM KARARI GERİ ÇEKİLDİ!

Posted on

ASHRAF FAYADH İDAM KARARI GERİ ÇEKİLDİ!

UPSD olarak, Filistin asıllı sanatçı, yazar ve küratör Ashraf Fayadh hakkında Suudi Arabistan’da verilen ölüm cezasının kaldırılmış olduğunu sizlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu konuda UPSD ve IAA/AIAP Dünya Başkanlığı olarak yaptığımız çağrı destek veren AICA Türkiye, PEN Türkiye, Türkiye Yazarlar Sendikası, SODEV, Sanatçılar Girişimi başta olmak üzere tüm kitle örgütlerine ve sanatçılara çok teşekkür ediyoruz.

Fayadh’ın ölüm cezasının kaldırıldığını geçtiğimiz gün Suudi Arabistan UNESCO Daimi Elçisi Sayın Ziad Abdullah Aldrees’in Bedri Baykam’a yaptığı bir telefonla öğrendik. Aralık ayında Fayadh için Paris’te Sayın Büyükelçi ile bir görüşme yapan UPSD ve IAA Dünya Başkanı Bedri Baykam, bu karar üzerine Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdulaziz El Suud’a, IAA’in Fayadh için kaleme aldığı mektubu ileten Sayın Büyükelçi Aldrees’e özellikle ilgisi ve çıkan karar için teşekkürlerini iletti.

Halen cezaevinde bulunan Fayadh’ın özgürlüğüne kavuşması ve serbest bırakılması için temaslarımıza devam edeceğiz. Her sanatçı ve düşünce insanının özgürlüğü ve tüm insan haklarına saygı gösterilen, barışçı bir dünyada yaşamak, hepimizin daima ortak değişmez hedefi olacaktır.

 

Bedri Baykam

UNESCO -Resmi Partneri IAA/AIAP

Dünya Başkanı

IAA/AIAP Türkiye Ulusal Komitesi

UPSD Başkanı

 

 

UPSD Yönetim Kurulu

Bahri Genç

Tijen Şikar

Ceylan Mutlu

Murat Havan

Aslı Özok

Fazilet Kendirci

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir