İsmail Tunalı’nın Vefatı

Posted on

Değerli Üyemiz,

 

Felsefe ve estetik Profesörü, saygıdeğer dost, güzel insan İsmail Tunalı’yı kaybetmenin derin acısı içindeyiz.

 

İsmail Tunalı, 1923 yılında Romanya Silistire’de doğdu. 1948 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü’nü bitiren Tunalı, Viyana Üniversitesi’nde felsefe, psikoloji, sanat tarihi doktorası yaptı ve felsefe profesörü oldu. 1959-1962 yılları arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin kuruluşunda öğretim üyesi olarak görev aldı. 1963-1974 yılları arasında da Gayri Menkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Üyeliği yapan Tunalı, 1966’da Almanya Tübingen Üniversitesi’nde bir sömestr çalıştı ve konferanslar verdi. 1978-1984 yıllarında Viyana Üniversitesi’nde felsefe ve estetik dersleri veren Tunalı, 1984’te de Almanya Konstanz Üniversitesi’nde Aristoteles ve Wittgenstein hakkında seminerler düzenledi. 1987-1988 yıllarında da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüttü.

Tunalı, Türkiye’de İstanbul, Maltepe, Mimar Sinan, Yeditepe ve Marmara üniversitelerinde öğretim üyeliği görevinde bulundu.

 

Felsefenin Işığında Modern Resim, Grek Estetiği, Sanat Ontolojisi, Croce Estetiğine Giriş ve Marksist Estetik kitaplarının yazarı olan İsmail Tunalı, Poetika (Aristoteles), Estetik (Croce), Soyutlama ve Özdeşleyim (Worringer) gibi temel bazı eserleri Türkçe’ye çevirdi.

 

Kendisi İtalya Devleti Commendatore Onur Nişanı, Avusturya Devleti Birinci Derece Bilim Sanat Onur Nişanı sahibiydi. Aralarında derneğimizin kendisine vermekten dolayı gurur duyduğu 2014 UPSD/Dünya Sanat Günü, UNESCO/AIAP Yılın Sanat İnsanı Onur Ödülü de dahil birçok ödüle layık görüldü.

 

19 Aralık 2015 gecesi vefat eden değerli profesör İsmail Tunalı’yı kaybetmenin büyük üzüntüsünü ailesi başta olmak üzere, tüm sevenleriyle ve Türk sanat ortamıyla paylaşıyoruz.

 

Ailesine sabır, kendisine Tanrı’dan rahmet diliyoruz. Başımız sağ olsun. Tunalı’nın cenazesi, bugün Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

 

Bedri Baykam

UPSD Başkanı

IAA/AIAP Dünya Başkanı

 

Yönetim Kurulu

Bahri Genç

Tijen Şikar

Aslı Özok

Ceylan Mutlu

Murat Havan

Fazilet Kendirci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir