LEVENT KIRCA’NIN VEFATI

Posted on

LEVENT KIRCA’ NIN VEFATI

 

SAYI:2015/67                                                                                                                                           13/10/2015

 

Değerli Üyemiz,

Bugün Türk Tiyatrosunun ve Türk aydınlanmasının değerli ismi Levent Kırca’yı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Yıllardır dik duruşuyla, ödünsüz tavrıyla, doyulmaz bir mizah kalitesiyle, topluma sunduğu unutulmaz parodileriyle, demokrasi ve özgürlükler için verdiği büyük savaşlarla, halkın sevgilisi olan ve arkasında unutulmaz izler bırakan Levent Kırca, sözde aydınların çok kötü imtihanlar geçirdikleri son karanlık dönemlerde, bir güneş gibi parladı. Taşıdığı ateşi sönmez heyecan ve çalışkanlık, Türk televizyonlarına maalesef “bol” geldiği için o meşhur “Olacak O Kadar” skeçleri arada uzun yıllar ekrandan uzak kaldı. Ama hiç bir güç, onu ebediyete uğurlarken, Kırca’yı halkından uzak bırakamayacak, değerli usta kalplerde yaşayacak.

1948 Samsun doğumlu Kırca, tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen, Aydınlık Gazetesi yazarı ve Vatan Partisi’nin Merkez Yürütme Kurulu üyesidir. Sanat hayatına Ankara Devlet tiyatrosunda başlayan sanatçı, birçok tiyatro oyununda rol aldı. Sinema filmlerinde oynadı ve “Son” isimli sinema filmini yönetti. 1988’de başlayıp 22 yıl süren” Olacak O Kadar” adlı televizyon programını hazırladı. Bu süre içerisinde insanları güldürürken düşündürdü, siyaseti ve ülke gündemini mualif bakışıyla eleştirdi. Kırca, sanat hayatı boyunca demokrasi, barış ve Atatürkçü düşünce temellerinden ayrılmadı. Oynadığı skeçlerden dolayı televizyon kanalları sansür gördü, tavrından ödün vermedi.

1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi’nde heykeli olan nadir Türk sanatçılarından biri oldu.

Unutulmaz parodiler yarattı, sahne tasarımı, makyaj ve sanatsal kurguda hep öncü işlere imza attı. Ölümünden evvel yazdığı mektubunda tüm sevenleri ve izleyicilerine Dik durun. Adil olun, sabırlı olun, enerjinizin sirayet etmesine müsaade edin. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, Cumhuriyet’le kalın, hoşça kalın!” dedi.

Levent Kırca’yı kaybetmenin büyük üzüntüsünü ailesi başta olmak üzere, tüm sevenleriyle ve ülkemiz sanat ortamıyla paylaşıyoruz.

Ailesine sabır, kendisine Tanrı’dan rahmet diliyoruz.

Unesco AİAP

Türkiye Ulusal Komitesi

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu

 

Bedri Baykam

Başkan

 

Yönetim Kurulu

Bahri Genç

Tijen Şikar

Nebahat Karyağdı

Ekin Onat

Ceylan Mutlu

Murat Havan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir