AHMET HAKAN’A YAPILAN SALDIRI HAKKINDA UPSD’DEN TÜRK KAMUOYUNA DUYURU

Posted on

SAYI:2015/61                                            01/10/2015

AHMET HAKAN’A YAPILAN SALDIRI HAKKINDA

UPSD’DEN TÜRK KAMUOYUNA DUYURU

 

Dün gece (1 Ekim 2015) gazeteci Ahmet Hakan’a evinin önünde dört kişi tarafından yapılan saldırı, maalesef aylardır süren özgür basını ve gazetecilere karşı girişilen ağır tahrik, hedef gösterme provokatif demeçler sürecinin sonucudur.  Bu sebepler dahilinde hiç de şaşırtıcı olmayan bu saldırı tabii ki kabul edilemez.

 

Özgür basının susturulduğu, tehdit edildiği hiçbir ülkede, hukuk devletinin varlığından söz edilemez. Şiddet ve tehdit yoluyla eleştirileri susturmaya çalışan hükümetlerin sonu tarih boyunca hüsran olmuştur. Sürekli olarak kendilerini yurtdışında “mağdur demokrat” olarak tanıtan iktidar çevreleri, yurtiçinde gerek demokratik kitle örgütlerine gerek özgür basına gerek sanata karşı yürüttükleri politikalarla maalesef gerçek kimliklerini fazlasıyla deşifre etmişlerdir. Hürriyet gazetesine yapılan saldırı, Ahmet Hakan’a yapılacak fizik saldırının işaretini fazlasıyla vermişti. Gerek hükümetin gerek Başbakan’ın gerek Cumhurbaşkanı’nın, Hürriyet gazetesine yapılan saldırıyı ne kadar hafife aldıkları ve gereken hiçbir tepkiyi vermedikleri maalesef ortadaydı. Dolayısıyla Ahmet Hakan’ın uğradığı saldırı bahtsız ve sorumsuz bir iktidar milletvekilinin elebaşı olarak katıldığı Hürriyet gazetesine karşı yapılan saldırının maalesef doğal devamı ve bu tahriklerin doğal sonucudur.

Şimdi yakalanan sanıkların Türk adaleti karşısında hesap vermesi ve kendilerini harekete geçiren gerçek “organizatörlerin” ortaya çıkması Türkiye’de demokrasinin korunması açısından olmazsa olmaz bir mecburiyet halini almıştır. Türkiye’de adaletin ve demokrasi savaşçılarının haklı olduğunu bilen kararlı bir halk kitlesi vardır ve toplumumuzun geneli yaşanan bu elim olaylardan son derece rahatsızdır. Hatta buna, bugünkü iktidara geçmişte destek olmuş kitleler de dahildir.

 

UPSD olarak hiçbir şekilde bu tehdit ve saldırılardan yılmayacağımızı ve özgür basının daima yanında yer alacağımızı Türk kamuoyuna ve basınına saygılarımızla bildiririz.

 

Unesco AİAP

Türkiye Ulusal Komitesi

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu

 

Bedri Baykam

Başkan

 

Yönetim Kurulu

Bahri Genç

Tijen Şikar

Nebahat Karyağdı

Ekin Onat

Ceylan Mutlu

Murat Havan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir