UPSD’DEN ÜLKEMİZDE YAŞANAN MÜESSİF OLAYLAR VE HÜRRİYET’E YAPILAN SALDIRI HAKKINDA BİLDİRİ

Posted on

UPSD’DEN ÜLKEMİZDE YAŞANAN MÜESSİF OLAYLAR VE HÜRRİYET’E YAPILAN SALDIRI HAKKINDA BİLDİRİ

Ülkemizde maalesef son haftalarda ve son günlerde yaşanan müessif olaylar bizi derinden sarsmıştır. Son günlerde Türkiye’nin giderek karanlık ve kardeş kavgası dolu bir şiddet sarmalına dolanması gelecek adına son derece üzücü olduğu kadar ürkütücüdür. Ülkemizin yaşadığı ve bir türlü aşamadığı Kürt sorunu ne yazık ki 7 Haziran sonrası bir çözüm değil şiddet ve kaos süreci haline dönüşmüş, PKK terörü anlaşılmaz ve affedilemez şekilde insanların en birincil değeri olan yaşam hakkına üst üste saldırılarda bulunarak sayısız asker ve polisimizin şehit olmasına neden olmuştur. Gerek demokrasi, gerek insan hakları açısından bunun izah edilir veya affedilir bir tarafı yoktur. PKK ve terör örgütüne duyulan kin ve nefret hiçbir zaman Kürt vatandaşlarımıza yönelik bir saldırı konusu yapılamaz.

Ayrıca bunu bahane ederek sokağa dökülen ırkçı faşist ve yalnız sözde milliyetçi bir güruh, ülkeyi kardeş kavgasına ve tam bir kaosun içine çekmek için paçaları sıvamıştır. Halbuki PKK terörünün karşıtı vatandaşların birbirine saldırısı ve kendilerini hukuk koyucu veya uygulatıcısı yerine koyma hakkı vermez. PKK terörü ne kadar lanetlenecekse, diğer taraftan Türkiye’yi sokaklarından başlayarak kardeş kavgasına çekmek isteyenler de bir o kadar lanetlenmeyi hak ederler. Demokratik haklarını kullanarak protesto etmek başkadır, protestoyu bir taciz, linç ve saldırı boyutuna taşımak bambaşkadır.
Bu ortamda AKP’nin 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın baskısıyla neredeyse toptan iptal etmesi ve ülkeyi apar topar yeni bir seçime taşıması, anlaşılmaz tavırlar eşliğinde ana muhalefet partisine hükümet kurma hakkını kullandırmayarak sürenin bittiğini açıklaması, maalesef Türk siyasetinin tarih sayfalarına kara leke sürmüştür. İşte böylesine bir ortam yaşanırken, Hürriyet gazetesine üst üste iki saldırı yapılması ve AKP gençlik kolları başkanı ve milletvekili Abdürrahim Boynukalın’ın  “seçim sonuçları ne olursa olsun seni başkan yapacağız” diyebilmesi, bizim açımızdan maalesef bardağı taşıran son damla olmuştur.  Hiçbir hukuk devletinde böyle bir açık antidemokratik faşist saldırının cezasız kalması mümkün değilken, maalesef ülkemizde bu alçak baskıyı yapanlar değil, baskına uğrayan Hürriyet gazetesi hakkında kovuşturma açılmıştır. Ayrıca dünyanın hiçbir yerinde seçilmiş bir milletvekili, ait olduğu parlamentoyu hiçe sayarak, “seçim sonuçları ne olursa olsun seni -yani Erdoğan’ı-başkan yapacağız” diyemez! Gerek polisin gerek savcıların fiziki şiddet uygulamaları veya siyasi hukuku ve anayasayı yerle bir eden milletvekili kavram saldırılarını ve faşist çıkışları hoş görmesi ve hiçbir takibe geçmemesi ciddi bir dramdır. Muhalefet partilerinden bu olayların üzerine gitmelerini ve olayların takipçisi olmalarını diliyoruz.
Yaşanan alçak saldırın sosyal medyada fütursuzca dillendirilen “yeni bir Madımak” seviyesine (henüz) çıkmamış olması, tek tesellimizdir. Umarız ki bu yüz kızartıcı saldırı, Hürriyet Grubunun kimilerinin beklediğinin tam tersine bundan sonra laik  demokrat Türkiye adına daha da büyük bir cesaret ve çevre dayanışması ile mücadeleye devam etmesini sağlayacaktır. Zaten herkes bilir ki faşizmle pazarlık olmaz. Biz bu vesile ile Hürriyet gazetesine bu davada yalnız olmadıklarını ve Türkiye’nin aydın sanatçı yazar ve entellektüellerinin Hürriyet’e en samimi geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini vurgulamak istiyoruz. Hürriyet’e yapılan saldırı, kimlerin saldırdığına bakıldığında, gazetenin tarihine onurla yerleştireceği bir vaka olarak kalacaktır. Özgür basından korkarak onu susturmaya çalışanlar, yolsuzlukların, hukuksuzlukların ortalara dökülmesinden korkanlardır. Türkiye’de hiçbir kuvvet demokrasi ve özgür basının önünü kesemeyecek, Atatürk devrimleri de, yarattıkları Türkiye Cumhuriyeti’nin içerisinde sonsuza dek yaşayacak ve çağdaş Türk sanatını ayakta tutan bir numaralı meşale olacaktır.

Unesco AİAP

Türkiye Ulusal Komitesi

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu

 

Bedri Baykam

Başkan

 

Yönetim Kurulu

Bahri Genç

Tijen Şikar

Nebahat Karyağdı

Ekin Onat

Ceylan Mutlu

Murat Havan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir