TÜRK SANATI YILMAZ ÖDÜNSÜZ AYDIN BİR SANATÇISINI KAYBETTİ

Posted on

TÜRK SANATI YILMAZ ÖDÜNSÜZ AYDIN BİR SANATÇISINI KAYBETTİ

FİKRET OTYAM’I KALBİMİZE GÖMÜYORUZ

 

Türk aydınlanmasının yılmaz ve ödünsüz sanatçısı, fotoğrafçısı, yazarı ve dost, güzel insan Fikret Otyam’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Otyam, 65 yıldır sürdürdüğü tüm çabaları ile arkasında silinmez iz olarak bıraktığı onbinlerce fotoğraf, resim, röportaj ve makaleyle, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihine damgasını vuran, gelecek kuşaklara yol gösteren bir devrimci ışık olmuştur. Aldığı onca ödül arasında 1997’de UPSD’den aldığı Onur Belgesi de bulunan Otyam’ı Türk sanatçıları olarak kalbimize gömüyoruz. 

Fikret Otyam, 19 Aralık 1926 tarihinde Aksaray’da doğdu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden 1953 yılında mezun oldu. Burada Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi oldu. Gazeteciliğe 1950 yılında Son Saat gazetesinde başladı. Daha sonra Cumhuriyet gazetesinde çalıştı ve köşe yazarlığı yaptı. Özellikle Anadolu ilgili yazdığı röportajlarla ve mükemmel fotoğraflarıyla tanındı. Bu röportajlarını çok sayıda kitapta topladı. Aydınlık dergisinde haftalık yazılar yazmakta olan Otyam, Antalya’nın merkezine 26 km uzaklıkta olan Geyikbayırı köyünde ikamet etmekteydi.

İlk resim sergisini 1952’de açan sanatçı günümüze kadar yurt içi ve yurt dışında otuzun üzerinde kişisel sergi açmıştı. Resimleri birçok yurt dışı müzelerinde ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.  

 

Akdeniz Gazetecilik Vakfı ve Altın Portakal Kültür Sanat Vakfı’nın kurucu üyelerindendir. 


Fikret Otyam, Atatürkçü Düşünce Derneği Onur Plaketi (1995), Gazeteciler Cemiyeti Basın Şeref Belgesi (1962), On Yılın Basın Şeref Belgesi (1980-1990), İstanbul devlet Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Enstitüsü Onur Belgesi, Üçüncü Hacıbektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü (1996), Pir Sultan Abdal Onur Belgesi, UNESCO AIAP Türkiye Ulusal Komitesi Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Onur Belgesi (1997), Akdeniz Üniversitesi Onur Belgesi, Şanlıurfa Kültür Eğitim Sanat Araştırma Vakfı Onur Belgesi sahibidir. Yayınlanmış 20 kitabı bulunan Otyam, sanatçı Filiz Otyam ile evliydi. 

Fikret Otyam’ı kaybetmenin büyük üzüntüsünü ailesi başta olmak üzere, tüm sevenleriyle ve Türk sanat ortamıyla paylaşıyoruz.

Ailesine sabır, kendisine Tanrı’dan rahmet diliyoruz.

 

Unesco AİAP

Türkiye Ulusal Komitesi

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Yönetim Kurulu

 

Bedri Baykam

Başkan

 

Yönetim Kurulu

Bahri Genç

Tijen Şikar

Nebahat Karyağdı

Ekin Onat

Ceylan Mutlu

Murat Havan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir