UPSD’DEN PARİS OLAYLARINA VE CUMHURİYET’E GETİRİLEN SANSÜRE KINAMA:

Posted on

SAYI:2015/04 14/01/2015

UPSD’DEN PARİS OLAYLARINA VE CUMHURİYET’E GETİRİLEN SANSÜRE KINAMA:

PARİS’te geçen hafta meydana gelen saldırıda, aralarında Fransa’nın en ünlü karikatüristlerinin de bulunduğu 12 kişinin ağır bir terör saldırısında katledilmesi, son derece vahim ve tehlikeli bir gelişmedir. Burada tek silahı kalem ve mizah olan karikatür sanatçılarına yönelik saldırı, ifade özgürlüğüne veya eleştirel bakışa hiç bir tahammülü olmayan beyni yıkanmış teröristlerin gerçekleştirdiği dev bir insanlık suçudur. Bu arada, Avrupa’da son zamanlarda sıkça görülen İslamofobi veya ırkçılıktan şikayet eden siyasiler veya siyasi temsilcilerin bu konuda ivedi olarak yapmaları gereken şey, dini terör olarak kullananlarla aralarındaki farkları net olarak ortaya koymalarıdır.

Buna benzer eylemleri ve IŞİD’in “canlı yayın” medyatik katliamlarını yapanlar, en büyük zararı İslam dinine ve ona mensup olan milyonlarca insana vermektedirler. Onlar yüzünden İslam, artık dünyada sayısız insan tarafından şiddetle özdeşleşen ve her an her katliamı yapabilecek bir din olarak görülebilmektedir. İrticai faaliyetlerin 21. yüzyılda bir izahı ve kabulü mümkün değildir.

Şiddetle kınadığımız bu korkunç Paris saldırısı, hakkettiği tepkiyi Müslüman ülkelerde görmediği müddetçe, tüm dünyada İslam karşıtlığı maalesef artmaya devam edecektir. Paris’te, geçen pazar, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Charlie Hebdo’ya destek yürüyüşüne katılmışken, aradan henüz üç gün geçmeden Cumhuriyet Gazetesi’nin Charlie
Hebdo’ya destek eki yüzünden uğradığı sansür, dağıtım sabotajı, polis baskısı ve en son bugün öğrendiğimiz “THY Uçaklarında Cumhuriyet Gazetesi yasağı” ancak alaturka hiciv fıkralarında yer alabilecek düzeysizlikte bir ikiyüzlülüktür. İktidarın bu tavrı “ifade özgürlüğü” ve Charlie Hebdo’ya verdiği sözde desteğin ardından gösterebilmesi, hükümeti daha da zor durumlara düşüren, izah edilemez uluslararası bir gaftır. Bu konuda tüm desteğimiz her zamanki gibi demokrasinin ve özgürlüklerin bekçisi olan Cumhuriyet Gazetesi ve ifade özgürlüğünün arkasında olacaktır.

AIAP/UNESCO
Türkiye Milli Komitesi
Yönetim Kurulu Başkanı
Bedri Baykam

Bahri Genç
Tijen Şikar
Turan Büyükkahraman
Murat Havan
Ekin Onat
Ceylan Mutlu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir